top of page

RĘCE

RZECZY

TECHNIKA
 

CZŁOWIEK

 

ZANIM PRZYCHODZIMY NA ŚWIAT, ŻYCIE ZACZYNAMY W ŁONIE JAKO NIEZGRABNA, BEZKSZTAŁTNA MASA. TAK SAMO KAŻDA CERAMIKA MA SWÓJ POCZĄTEK W BRUDNYM, TOPORNYM WORZE. GRUDY GLINY. ŚLISKIE, BRYZGAJĄCE, MOCNO  PACHNĄCE BŁOTO WYBRANE Z ZIEMI, SPOD NASZYCH STÓP. GLINIE NADAJE SIĘ KSZTAŁT, WYRABIA SIĘ JĄ, ODRYWA KAWAŁKI I WYLEPIA Z NICH WAŁKI, PIEŚCI. WYPALA W GORĄCYM PIECU. DOPIERO PO TYM GARNEK TRAFI DO SWOJEGO WŁAŚCICIELA. TAK TO SIĘ ROBI OD TYSIĘCY LAT.

GRÔPK – TO KASZUBSKIE SŁOWO OZNACZA PO PROSTU GARNEK – NARODZIŁ SIĘ Z FASCYNACJI CERAMIKĄ WYTWARZANĄ PRZEZ LUDZKĄ RĘKĘ. TO MARKA RZEMIEŚLNICZYCH NACZYŃ I DYSKRETNY HOŁD ZŁOŻONY CERAMICE, PO KTÓREJ WIDAĆ RĘKĘ JEJ TWÓRCY. NIEDOSKONAŁOŚCI PĘKATEJ, GARBATEJ WAZY W KREDOWO BIAŁYM KOLORZE WYSTAWIONEJ NA SMUKŁYM STOLIKU. SZORSTKIEJ POWIERZCHNI JAJOWATEGO DZBANA, W CAŁOŚCI CZARNEGO Z WYJĄTKIEM MIEJSC, GDZIE ROZLAŁA SIĘ ANGOBA Z JEGO WNĘTRZA. CERAMIKA, PO KTÓREJ WIDAĆ JEJ HISTORIĘ. GRÔPK TO CELEBRACJA – CHOĆ SKROMNA – SUROWEGO, NIEWYMUSZONEGO PIĘKNA RĘCZNIE ROBIONEJ CERAMIKI

RĘKODZIEŁO. NIERÓWNE, NIEPOZORNE, NIEDOPOWIEDZIANE. CERAMIKA Z CHARAKTEREM. STWORZONE NIEDOSKONALE I Z NUTĄ CZUŁOŚCI, NACZYNIA, RZEŹBY I OBIEKTY DEKORACYJNE GRÔPK ZATRZYMUJĄ W SOBIE CZAS – JAK PREZENTY Z PRADAWNEGO ŚWIATA. NASZE WYROBY SĄ ZAINSPIROWANE TYM, CO NATURALNE I NIE POCHODZĄCE OD CZŁOWIEKA. OPOWIADAJĄ HISTORIE NEOLITYCZNYCH KULTUR, ORGANICZNEJ MATERII I CZASÓW SPRZED CYWILIZACJI. NIEJASNE, PRZYPOMINAJĄCE ŻYWE ORGANIZMY FORMY GNIAZD INSEKTÓW, ULI I MROWISK NAWIĄZUJĄ DO TEGO, CO ZIEMSKIE, Z KOLEI FANTAZYJNE, MEANDRYCZNE SYLWETKI KORALOWCÓW, MUSZLI I SKAMIELIN ODWOŁUJĄ SIĘ DO NAJWCZEŚNIEJSZYCH MORSKICH FORM ŻYCIA.

CERAMIKA GRÔPK JEST MINIMALISTYCZNA, ALE NIE DZIĘKI UMYŚLNEJ, WYRACHOWANEJ WSTRZEMIĘŹLIWOŚCI, LECZ RADOŚCI I CZYSTOŚCI UMYSŁU, KTÓRA WYNIKA WYŁĄCZNIE Z PROSTOTY. RÓWNOWAŻĄC W SOBIE ASCETYCZNY MINIMALIZM I ZMYSŁOWĄ ŁAGODNOŚĆ, NASZE WYROBY SĄ STWORZONE Z MYŚLĄ O ZMYSŁACH – TRZYMANIU ICH W RĘKU, DOTYKANIU I POWOLNYM ODKRYWANIU. PONADCZASOWA CERAMIKA GRÔPK TWORZONA JEST Z ZIEMI, SŁOŃCA I OGNIA Z NAJWYŻSZYM SZACUNKIEM WOBEC TYCH ŻYWIOŁÓW. ZAPROJEKTOWANE W SUBTELNEJ PALECIE NEUTRALNYCH KOLORÓW ZIEMI – CZERWIENI, OCHRY, BEŻU, CZERNI I BIELI, NASZE WYROBY SĄ SUBTELNIE POKRYTE ANGOBĄ TAK ŻEBY PODKREŚLIĆ CHARAKTER NATURALNEJ GLINY. Z KOLEI OSZCZĘDNOŚĆ W ZDOBNICTWIE NIE ODCIĄGA UWAGI OD SUROWEGO PIĘKNA NASZEJ CERAMIKI.

INTUICYJNE, UCHWYTNE, NIEDOPOWIEDZIANE. NIEMALŻE ŻYWE – NACZYNIA, WAZONY I OBIEKTY DEKORACYJNE GRÔPK WYGLĄDAJĄ TAK JAKBY WYROSŁY SAME, ALBO PRZYNAJMNIEJ JAKBY ULEPIONO JE PRZYPADKOWO, BEZ WIĘKSZEGO ZAMYSŁU. TAK NIE JEST. KAŻDY Z NASZYCH PRZEDMIOTÓW JEST ZBUDOWANY Z RĘCZNIE TOCZONYCH WAŁKÓW GLINY – TĘ NIEROZERWALNIE MOZOLNĄ TECHNIKĘ TRAKTUJEMY JAKO PRAKTYKĘ MEDYTACYJNĄ. WAŁEK PO WAŁKU, PĘTELKA GLINY PO PĘTELCE DOLEPIONA NA WIERZCH POPRZEDNIEJ – KAŻDY Z NASZYCH WYROBÓW WYMAGA PO KILKANAŚCIE GODZIN PRACY RĄK. CZERPIĄC Z FILOZOFII WABI-SABI, NASZA CERAMIKA CELEBRUJE DROBNE NIUANSE I NIEDOSKONAŁOŚCI WYNIKAJĄCE Z TECHNIKI ICH TWORZENIA. OD PRADAWNYCH ŁEMKÓW PO STAROŻYTNYCH GREKÓW, LUDZIE Z NAJRÓŻNIEJSZYCH SZEROKOŚCI GEOGRAFICZNYCH TWORZYLI CERAMIKĘ W TEN SAM SPOSÓB. ZANIM KTOKOLWIEK POMYŚLAŁ O KOLE GARNCARSKIM, NACZYNIA WYTWARZALIŚMY Z OSTROŻNIE UKŁADANYCH WAŁKÓW. TAK TO WYGLĄDA OD WIEKÓW. CERAMIKA GRÔPK ZAWDZIĘCZA SWOJĄ PROSTOTĘ NIE NOWOCZESNEJ TECHNOLOGII, A PRYMITYWNYM NARZĘDZIOM – W TYM LUDZKIM RĘKOM. POWOLI, ROZMYŚLNIE, ŻMUDNIE, GRUDA GLINY STAJE SIĘ SKROMNYM WYTWOREM DUMNIE NOSZĄCYM ZNAMIONA PRACY RĄK – ŚWIADECTWA STAROŻYTNEGO RZEMIOSŁA. ŻYWIOŁ ZIEMI JAKO OZDOBA DOMU.

GRÔPK MARCINA KUBERNY TO MARIAŻ MINIMALISTYCZNEJ RZEŹBY Z PIERWOTNYM RZEMIOSŁEM W POSTACI RĘCZNIE WYLEPIANEJ CERAMIKI. DZIELĄC SWÓJ CZAS MIĘDZY WARSZAWSKIM DOMEM, A LETNISKIEM NA SYCYLII, GARNCARZ-SAMOUK WYKORZYSTUJE STAROŻYTNĄ TECHNIKĘ ZWIJANIA WAŁKÓW GLINY, TWORZĄC WAZONY, NACZYNIA I OBIEKTY DEKORACYJNE O PROSTYCH FORMACH BEZ UŻYCIA TECHNOLOGII. PO LATACH PRACY JAKO STYLISTA MODY – W TYM JAKO CZĘŚĆ REDAKCJI MAGAZYNU VOGUE – POCHODZĄCY Z KASZUB ARTYSTA CELEBRUJE LENIWY, DŁUGOTRWAŁY PROCES WYTWARZANIA CERAMIKI I ZWRACA UWAGĘ NA SUBTELNE NIEDOSKONAŁOŚCI WYNIKAJĄCE Z OBRANEJ PRZEZ NIEGO TECHNIKI. DZIĘKI NIM KAŻDY WYRÓB JEST UNIKATOWY, JEDYNY W SWOIM RODZAJU. WYKONANE Z NATURALNEJ GLINY NACZYNIA SĄ OSZCZĘDNIE OZDOBIONE ANGOBĄ W NEUTRALNYCH ODCIENIACH ZIEMI – CZERWIENI, OCHRY, BEŻU, CZERNI I BIELI – PODKREŚLAJĄC NATURALNY CHARAKTER SUROWCA. DOŚWIADCZENIE KUBERNY W MODZIE WPŁYWA ZARÓWNO NA FORMĘ, JAK I FUNKCJONALNOŚĆ JEGO CERAMIKI – WAZONY O NIEJASNYCH, ORGANICZNYCH KSZTAŁTACH INSPIROWANYCH NATURĄ POZWALAJĄ NA ARANŻACJE KWIATÓW O NIETUZINKOWYM CHARAKTERZE, Z KOLEI KOLORYSTYKA ZIEMI, INTERESUJĄCE W FAKTURZE POWIERZCHNIE I NAWIĄZUJĄCE DO NEOLITU OWALE WYRAŻAJĄ ZAINTERESOWANIE ARTYSTY ŚWIATEM NATURY I HISTORIĄ RZEMIOSŁA. UWAŻNIE WYTWARZANA, PRZYPOMINAJĄCA ŻYWE ORGANIZMY CERAMIKA MARCINA KUBERNY TO ŻYWIOŁ ZIEMI JAKO OZDOBA DOMU.

bottom of page